Свято Стрітення окрім релігійного значення споконвіку вважалося символом зустрічі зими з весною. Тому наші предки до нього неодмінно готували символічну їжу, щоб заохотити весну швидше прийти.
Традиція приготування обрядової страви «Шпачки» м. Городище та села Городищенського району: Набоків , Дирдине, Старосілля, Мліїв , Буда Орловецька Черкаської області
Свято сповіщає прихід весни, традиційним символом якого вважаються птахи. То до цього дня здавна будо прийнято готувати із здобного тіста пташок – жайворонків, ластівок та голубів, шпаків, як перших провісників наближення тепла.
Традиція приготування обрядової страви «Шпачки» м. Городище та села Городищенського району: Набоків , Дирдине, Старосілля, Мліїв , Буда Орловецька Черкаської області
Ареал побутування страви:
м. Городище та села Городищенського району: Набоків , Дирдине, Старосілля, Мліїв , Буда Орловецька Черкаської області
Традиція гостинності:
«Шпачки»- обрядова страва народної кулінарії, яка має вигляд маленького, смаженого в олії пиріжечка розміром 2-3 см, политого заливкою з олії та часнику. За формою виріб нагадує маленьку пташечку з дзьобиком. Подається у полив’яному посуді у холодному вигляді під час проведення родинних свят .
Старожили згадують, що ця страва з’явилась у їх місцевості у 60-х роках минулого століття. Готували господині цю страву навесні з залишків борошна, коли молодих хлопців випроводжали служити в армію. Та вірили в те, що як птахи шпачки повертаються завжди додому , так щоб і хлопці повертались додому після служби.
Ця страва поширена нині на поминальних обідах, на родинах, хрестинах , а також на другий день весілля.
Традиція приготування страви:
Тісто готують завжди на воді. То ж на півлітри води додають дріжджі, яйце, сіль, цукор, олію та борошно- «скільки вбере тісто». Замішується звичайне тісто, яке спочатку
залишають підходити на одну годину. Далі за давньою традицією господиня молиться , тричі хреститься та хрестить тісто і приказує : «Господи благослови!» Потім розділяє його на окремі шматочки, які розкачує качалкою завтовшки 0, 5 см. Потім формочкою робить кола і виліплює маленькі пиріжечки, формуючи гострий кінчик- дзьобик.
Пиріжечки готують тільки з картоплею, картоплею і кропом, картоплею та печінкою, печінкою, зі свининою та курячим м’ясом. З капустою та з сиром цю страву не готують , і з сметаною не подають.
Заливка:
[/vc_column_text][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=Aq8EeYOimQc&feature=youtu.be&ab_channel=%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%85%D0%B4%D0%BE%D1%81%D0%BB%D1%96%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%8C”][/vc_column][/vc_row]]]>
«Шпачки»- обрядова страва народної кулінарії, яка має вигляд маленького, смаженого в олії пиріжечка розміром 2-3 см, политого заливкою з олії та часнику. За формою виріб нагадує маленьку пташечку з дзьобиком. Подається у полив’яному посуді у холодному вигляді під час проведення родинних свят .
Старожили згадують, що ця страва з’явилась у їх місцевості у 60-х роках минулого століття. Готували господині цю страву навесні з залишків борошна, коли молодих хлопців випроводжали служити в армію. Та вірили в те, що як птахи шпачки повертаються завжди додому , так щоб і хлопці повертались додому після служби.
Ця страва поширена нині на поминальних обідах, на родинах, хрестинах , а також на другий день весілля.
Традиція приготування страви:
Тісто готують завжди на воді. То ж на півлітри води додають дріжджі, яйце, сіль, цукор, олію та борошно- «скільки вбере тісто». Замішується звичайне тісто, яке спочатку
залишають підходити на одну годину. Далі за давньою традицією господиня молиться , тричі хреститься та хрестить тісто і приказує : «Господи благослови!» Потім розділяє його на окремі шматочки, які розкачує качалкою завтовшки 0, 5 см. Потім формочкою робить кола і виліплює маленькі пиріжечки, формуючи гострий кінчик- дзьобик.
Пиріжечки готують тільки з картоплею, картоплею і кропом, картоплею та печінкою, печінкою, зі свининою та курячим м’ясом. З капустою та з сиром цю страву не готують , і з сметаною не подають.
Заливка:
- а) олія та розтовчений часник, можна додати трішки води та солі для смаку.
- б) олія та смажена цибуля.