Традиція приготування обрядової страви «Шпачки» м. Городище та села Городищенського району: Набоків , Дирдине, Старосілля, Мліїв , Буда Орловецька Черкаської області

16 Лютого, 2021 | Новини

Свято  Стрітення окрім релігійного значення споконвіку вважалося символом зустрічі зими з весною. Тому наші предки до нього неодмінно готували символічну їжу, щоб заохотити весну швидше прийти.

Свято  сповіщає прихід  весни,  традиційним символом якого вважаються птахи. То до цього дня здавна будо прийнято готувати із здобного тіста пташок –  жайворонків, ластівок та голубів, шпаків,  як перших провісників наближення тепла.
Традиція приготування обрядової страви «Шпачки»  м. Городище та села  Городищенського району: Набоків , Дирдине, Старосілля, Мліїв , Буда Орловецька Черкаської області Ареал побутування страви: м. Городище та села  Городищенського району: Набоків , Дирдине, Старосілля, Мліїв , Буда Орловецька Черкаської області Традиція гостинності: «Шпачки»- обрядова страва  народної кулінарії, яка  має вигляд маленького, смаженого  в олії пиріжечка  розміром 2-3 см, политого  заливкою з олії та  часнику. За формою  виріб нагадує маленьку пташечку з дзьобиком. Подається у полив’яному посуді у холодному вигляді  під час проведення родинних свят . Старожили згадують, що  ця страва з’явилась у їх місцевості у  60-х роках минулого століття.   Готували господині цю страву  навесні  з залишків  борошна, коли молодих  хлопців випроводжали  служити  в армію.  Та  вірили в те,  що як птахи шпачки  повертаються  завжди додому , так  щоб і  хлопці повертались додому   після служби. Ця страва поширена нині на  поминальних обідах, на родинах, хрестинах , а також на другий день весілля. Традиція приготування страви: Тісто готують завжди на воді. То ж на півлітри води додають дріжджі, яйце, сіль, цукор, олію  та  борошно- «скільки вбере тісто». Замішується  звичайне тісто, яке спочатку залишають підходити  на одну годину.  Далі за  давньою традицією господиня молиться , тричі хреститься  та хрестить тісто і   приказує  : «Господи благослови!» Потім розділяє його  на окремі шматочки, які розкачує  качалкою  завтовшки  0, 5 см.  Потім  формочкою  робить кола і виліплює маленькі  пиріжечки, формуючи гострий кінчик- дзьобик. Пиріжечки  готують  тільки з картоплею, картоплею і кропом,  картоплею та печінкою, печінкою, зі  свининою та курячим м’ясом.   З капустою  та  з сиром  цю страву  не готують ,  і з сметаною не подають. Заливка:
  • а) олія та розтовчений  часник, можна додати трішки води та солі для смаку.
  • б) олія  та смажена цибуля.
Інформація надана Працівниками Городищенського Палацу культури ім.С.С.Гулака-Артемовського Відео приготування страви «Шпачки» можна переглянути за посиланням:
[/vc_column_text][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=Aq8EeYOimQc&feature=youtu.be&ab_channel=%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%BD%D0%B8%D1%85%D0%B4%D0%BE%D1%81%D0%BB%D1%96%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D1%8C”][/vc_column][/vc_row]]]>

Перейти до вмісту